Public Interest

Master Plumbers’ Apprentice Awards and Graduation 2021

For 130 years the Master Plumbers has promoted and rewarded education and training through the Gold Medal and Training Awards.

At the Master Plumbers Apprentice Awards, we celebrate our highest achieving Plumbing Apprenticeships Victoria (PAV) and Master Plumbers Registered Training Organisation (RTO) Apprentices.

A great night was had by all who attended the 2021 Awards, with a long list of nominees for each award demonstrating the skill, effort and commitment of the students within the Master Plumbers RTO and Plumbing Apprenticeships Victoria (PAV) programs.

A big thanks to our Award Sponsors cBus, PBA Safety, Incolink, inSinkErator, Milwaukee, Plumbing Apprenticeships Victoria, Reece and Rheem.

At the Master Plumbers Apprentice Awards, we celebrate our highest achieving Plumbing Apprenticeships Victoria (PAV) and Master Plumbers Registered Training Organisation (RTO) Apprentices.

Share this quote
Master Plumbers’ Apprentice Awards and Graduation 2021

Master Plumbers’ Apprentice Awards

Master Plumbers would like to congratulate all of our apprentices for their achievements this year. Next year, we look forward to being joined by Plumbing Apprentices Queensland.

Master Plumbers RTO Awards

Nominees: Justin Jongsma, Cara Cutri, Jasmine Garner, Hexiang Gao, Josh Baker, James Mort, Reid Wakeham, Bradley Rob, Ashley Hobbs, Kade Perry, Mitchell Butt, Ben Ambrosi, Josh Traine

Winners:

MOST OUTSTANDING 1ST YEAR APPRENTICE AWARD: Cara Cutri

MOST OUTSTANDING 2ND YEAR APPRENTICE AWARD: Hexiang Gao

MOST OUTSTANDING 3RD YEAR APPRENTICE AWARD GENERAL PLUMBING: Mitchell Butt

MOST OUTSTANDING 3RD YEAR APPRENTICE AWARD MECHANICAL SERVICES: Ben Ambrosi

Plumbing Apprenticeships Victoria Awards

Nominees: Johnathon Dai, Sera Cifuentes, Flynn Read, Ari Messiakaris, Shi Tong, Austin King, Charlie Zhu, Michael Langdon, Weiya Zhai, Shashi Deka, Will McEvoy, Shaun Scott, Michaela Healey, Harley Volgysei, Matthew Perriman, Nathan Brien, Jessah Iliopoulos, Ben Ambrosi, Marco D’Aversa.

Winners:

SIR ROHAN DELACOMBE 1ST YEAR APPRENTICE AWARD: Sera Cifuentes

PETER PRATT 2ND YEAR APPRENTICE AWARD: Jessah Iliopoulos

DON PRITCHARD 3RD YEAR APPRENTICE AWARD: Marco D’Aversa

ALFRED ATHERTON 4TH YEAR APPRENTICE AWARD: Matthew Perriman

ALFRED ATHERTON 4TH YEAR APPRENTICE AWARD: Shashi Deka

2019-2021 Plumbing Apprentices Victoria Graduating Apprentices: Ermiyas Alebel, Arif Ali, Alexander Birch, Jarryd Trent Blakeman, Joshua Brunt, Gregory Cornelius Alexander Dick, Duy Do, Timothy Flook, Rodman Fulton, Christopher Harrington, Hamish Heather, Harrison Heaven, Tahley Houghton, William Kavanagh, Max King, Jacob McNeil Maloney, Errol McConnell, Mohamed Mohamed, Troy Powell, James Power, Haider Rahimi, Jesse Russell, Joel Russell, John Sharp, Manav Singh, Sukhpreet Singh, Frank Kenneth Smith, Liam Watts, Jeremy Wilcox, Daryl Williamson, Bryson Bonnet, Jesse Boyd, Luke Rajkovic, Hayden Dickson, Kliment Dimitrieski, Lachlan Simpson, Senja Hadzic, Herbet Hahn, Mark Ramsay, Andrew Hillier, Kelsey Houghton, Arminder Singh, Damian Koliba, Mitchell Lever, Thomas Tucker, Michael Nguyem, Lucas Pantoulis, Mohammad Hashim Totakhill, Tadan Vitacca, Norman Yazbek, Salem Zoghaib, Paul Zugaro

Haines Attract NZ

Advertisement

At the Master Plumbers Apprentice Awards, we celebrate our highest achieving Plumbing Apprenticeships Victoria (PAV) and Master Plumbers Registered Training Organisation (RTO) Apprentices.

Share this quote
Haines Attract NZ

Advertisement

Related articles