Public Interest

Master Plumbers Apprentice Awards and Graduation 2022

Master Plumbers has promoted and rewarded education and training through the Gold Medal and Training Awards.

A fantastic night was had by all who attended the 2022 Awards and Graduation ceremony last week (Friday 15th), with a long list of nominees for each award demonstrating the skill, effort and commitment of the students within the Master Plumbers RTO and Plumbing Apprenticeships Victoria (PAV) programs.

A huge thank you to our Award Sponsors Cbus, PBA Safety, Incolink, inSinkErator, Milwaukee, Plumbing Apprenticeships Victoria, The Women in Plumbing Program, Reece and Rheem.

At the Master Plumbers Apprentice Awards, we celebrate our highest achieving Plumbing Apprenticeships Victoria (PAV) and Master Plumbers Registered Training Organisation (RTO) Apprentices.

Share this quote
Master Plumbers Apprentice Awards and Graduation 2022

Master Plumbers’ Apprentice Awards

Master Plumbers would like to congratulate all of our apprentices for their achievements this year. 

Master Plumbers RTO Awards

Nominees: Riley Loton, Jake Holstein, James Fisher, Jasmine Garner, Shi Tong, Daniel Cooper, Maxx Doyle, Bolin Zhou, Nathan Brown, Cara Cutri, Naomi Taylor, Michael Edwards, Patrick Riley, Justin Jongsma, Jordan Tait, Hexiang Gao, Peter Cutera

Winners:

MOST OUTSTANDING 1ST YEAR APPRENTICE AWARD Sponsored by Milwaukee: Maxx Doyle

MOST OUTSTANDING 2ND YEAR APPRENTICE AWARD Sponsored by Plumbing Apprentices Victoria: Justin Jongsma

MOST OUTSTANDING 3RD YEAR APPRENTICE AWARD GENERAL PLUMBING Sponsored by Reece: Hexiang Gao

MOST OUTSTANDING 3RD YEAR APPRENTICE AWARD MECHANICAL SERVICES Sponsored by Rheem: Riley Loton

Plumbing Apprenticeships Victoria Awards

Nominees: Austin King, Hadi Mohammadi, Flynn Read, Martin Brennan, Michael Macdonald, Anthony O’Shea, Clint Maloney, Jack Forbes, Kade Perry, Matthew Glen, Michaela Healey, Flynn Read, Jill Melville, Louis Gaud, Michael Langdon, Nathan Brien, Jessah Iliopoulous

Winners:

SIR ROHAN DELACOMBE 1ST YEAR APPRENTICE AWARD Sponsored by CBUS: Clint Maloney

PETER PRATT 2ND YEAR APPRENTICE AWARD Sponsored by PBA Safety: Jack Forbes

DON PRITCHARD 3RD YEAR APPRENTICE AWARD Sponsored by Incolink: Michaela Healey

DON PRITCHARD 3RD YEAR APPRENTICE AWARD Sponsored by Incolink: Anthony O’Shea

ALFRED ATHERTON 4TH YEAR APPRENTICE AWARD Sponsored by Insinkerator:  Nathan Brien

THE WOMEN IN PLUMBING PROGRAM ENCOURAGEMENT AWARD Sponsored by Women in Plumbing: Hayley Bransden

HOST RECOGNITION AWARD: CDC Investment Group Pty Ltd

HOST RECOGNITION AWARD: Kilburn Plumbing Pty Ltd

HOST RECOGNITION AWARD: Project Plus Plumbing Services Pty Ltd

HOST RECOGNITION AWARD: Wilson Plumbing & Drainage Pty Ltd

2021-2022 Plumbing Apprentices Victoria Graduating Apprentices:

Mitchell Butt, Darren King, Shane Pattinson, Matthew Perriman, Gabriel Beck-Godoy, Shashi Deka, Blake Di Medio, Joseph Galluccio, Dimitrios Guicas, Adam Janousek, Ryan Lamb, Mohamed Rasool, Harley Volgyesi, Justin Brook, Toby Geeves, Nicholas Parveez, Kade Perry, Samuel Wignall, Marco D’Aversa, Mitchell Day, Alexander Forbes, Joel Impeduglia, Rhys Kirkpatrick, Michael Langdon, William McEvoy, Alexander Mitrevski, David Pacovski, Shaun Scott, Benjamin Ambrosi, Jiaen Zhang

1Breadcrumb

Advertisement

At the Master Plumbers Apprentice Awards, we celebrate our highest achieving Plumbing Apprenticeships Victoria (PAV) and Master Plumbers Registered Training Organisation (RTO) Apprentices.

Share this quote
1Breadcrumb

Advertisement

Related articles