Apprenticeship

Master Plumbers’ Apprentice Awards

For nearly 130 years the Master Plumbers has promoted, and rewarded education and training through the Gold Medal and Training Awards.

At the Master Plumbers Apprentice Awards, we celebrate our highest achieving Plumbing Apprenticeships Victoria (PAV) and Master Plumbers Registered Training Organisation (RTO) Apprentices.

Due to COVID restrictions, we were unable to celebrate the awards as we have done in the past and instead presented each award during a COVID-safe event with our Board President, Scott Dowsett. Congratulations to all the finalists and winners!

A big thanks to our Platinum Sponsor for the event, Incolink.

Master Plumbers’ Apprentice Awards

Master Plumbers would like to congratulate all of our apprentices for their achievements this year. Next year, we look forward to being joined by Plumbing Apprentices Queensland.

 

Master Plumbers RTO Awards

Nominees: Daniel Cooper, Reid Wakeham, Simon Micallef, Ashley Hobbs, Hayden Smith, Marco D’Aversa, Alex Christodoulo, Khayne Horman, Joshus Traine.

Winners:

MOST OUTSTANDING 1ST YEAR APPRENTICE AWARD: Daniel Cooper

MOST OUTSTANDING 2ND YEAR APPRENTICE AWARD: Ashley Hobbs

MOST OUTSTANDING 3RD YEAR APPRENTICE AWARD GENERAL PLUMBING: Alex Christodoulou

MOST OUTSTANDING 3RD YEAR APPRENTICE AWARD MECHANICAL SERVICES: Joshua Traine

 

Plumbing Apprenticeships Victoria Awards

Nominees: Shi Tong, William Bertoa, Bolin Zhou, Matthew Pulvirenti, Michaela Healey, Simon Indrinella, Will McEvoy, Marco D’Aversa, Jason Prior, Corey Delidakis, Jackson Pollock, Charlie Zhu, Paul Tamburro, Ben Ambrosi, Mohammad Rasool, Harley Volgyesi, Bryson Bonnett, Don Duy, Ermiyas Alebel, Mohammad Totakhil, Max King.

Winners:

SIR ROHAN DELACOMBE 1ST YEAR APPRENTICE AWARD: Shi Tong

PETER PRATT 2ND YEAR APPRENTICE AWARD: Matthew Pulvirenti

DON PRITCHARD 3RD YEAR APPRENTICE AWARD: Will McEvoy

DON PRITCHARD 3RD YEAR APPRENTICE AWARD: Marco D’Aversa

ALFRED ATHERTON 4TH YEAR APPRENTICE AWARD: Harley Volgyesi

ALFRED ATHERTON 4TH YEAR APPRENTICE AWARD: Bryson Bonnett

 

 

2020 Plumbing Apprentices Victoria Graduating Apprentices

Joshua Brunt, Alexander Dick, Hayden Dickson, Don Do, Kliment Dimitrieski, Timothy Flook, Rodman Fulton, Senja Hadzic, Harrison Heaven, Kelsey Houghton, Liam Watts, Damian Koliba, Lucas Pantoulis, Troy Powell, James Power, Mark Ramsay, John Sharp, Sukhpreet Singh, Kenneth Smith, Mohammad Hashim Totakhil, Jeremy Wilcox, Hamish Heather, Haider Rahimi, Jarryd Blakeman, Daryl Williamson, Jacob Maloney-McNeil, Bryson Bonnett, Greg Cornelius.

simPRO advert Feb-Apr 21

Advertisement

simPRO advert Feb-Apr 21

Advertisement

Related articles